Lego Mindstorms EV3
Jedná se o nejnovější produkt LEGO z řady Education a Mindstorms. Skládá se z programovatelné „kostky“ (dále jen Kostka), tří motorů (jedním středně velkým servomotorem a dvěma velkými servomotory) a množstvím senzorů. Začala se prodávat 1. srpna 2013. Bohužel nevýhoda je její cena. Kostka samotná stojí v ČR 6 500 Kč a cena základní soupravy se pohybuje okolo 9 750 Kč. Věřte, že pokud si jí koupíte, a umíte alespoň trochu programovat, budete u ní pořád. A pokud neumíte programovat, tak se to velice rychle naučíte. Můžete ji zakomponovat do jakéhokoli LEGA (snad kromě LEGO Duplo :-D).
(úvodní obrazovka Home Edition)
Programování je opravdu hračka. Jedná se o jazyk podobný C++, ale jak jsem pochopil, tak využívá LabVIEW. Pro otevření souborů s příponou .ev3 potřebujete speciální freeware software LEGO Mindstorms EV3 Home Edition. Pokud byste chtěli trošku lepší software, s podrobným popisem každé funkce a chtěli byste Teacher Edition zdarma, tak máte smůlu. Jedna licence stojí 2 500 Kč. Pokud někde objevíte soubor .ev3p a nemáte Kostku, tak si program neotevřete, ani nespustíte. Převedení z .ev3p na .ev3 již není možné a můžete editovat pouze soubor .ev3. Kostka dokáže přehrávat zvuky, zobrazovat černobílé obrázky a můžete do ní zapojit najednou 4 senzory a 4 motory. Obrázky i zvuky je možno nahrát do programu přes editor zvuků nebo obrázků. Kabel, který spojuje senzory i motory s Kostkou je obdoba RJ45. Součástí základní soupravy je: Kostka, 7 kabelů různých délek pro připojení senzorů a motorů, 1 mini-USB -> USB kabel, infračervený vysílač (dále jen IR vysílač), 2 velké servomotory, 1 střední servomotor, senzor tlačítko, senzor IR (dokáže určit vzdálenost jakéhokoli objektu na 1 metr, dá se pomocí něj ovládat Kostka a dokáže určit směr, odkud přichází signál IR majáku a jeho vzdálenost) a barevný senzor (má 3 módy):
(příklad z programu)
- Barevný - Dokáže rozlišit 7 barev.
- Hladina odraženého světla – Svítí před sebe paprsek červeného světla a měří kolik se ho odrazí zpět. Takto se dá změřit také například barva, jelikož bílí papír odráží více světla než papír černý.
- Hladina okolního osvětlení – Měří hladinu světla dopadající na senzor. Dá se využít například: Pokud je hladina světla nad danou úroveň pojede robot rovně, pokud hladina klesne, robot se zastaví a počká, dokud se zase nezvedne.
Mimo tuto soupravu jsou dále: Nabíjecí akumulátor pro EV3 (jinak totiž potřebuje 6 AA baterií, které nejsou součástí žádného balení) za cca 2 500 Kč, nabíječka pro akumulátor (neprodává se spolu s akumulátorem a musíte si ji sami dokoupit za cca 650 Kč), senzor gyroskop (dokáže určit úroveň náklonu), ultrazvukový senzor (na principu sonaru, dokáže určit objekt na vzdálenost 3cm – 2,5 metru) a senzor teploměr (snad nemusím vysvětlovat :-D).
Download: SGC-SECURITY INTERFACE.zip (136 KB)